niedziela, 21 września 2008
O'zapft is! Oktoberfest 2008 otwarty!
Burmistrz Monachium otworzył dziś kolejny Oktoberfest!!! :D To sie będzie działo!!!! :D
Postscriptum: ale reklamę będzie miał Spaten..... ;)
Prost!
 
00:41, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 września 2008
20. września - 5. października

Kto wie co się wtedy odbywa? Dokładnie! Oktoberfest! 15 dni i Augustiner, Loewenbraeu, Hofbraeuhaus, Hacker, Spaten, Paulaner, i 14 Festzeltów, to wszystko czeka nas w tych dniach w Bawarii, w Monachium. Jak każdego roku, ogromna ilość ludzi z całego Świata spotka się na Wiesn żeby wypić niejeden kufel Weissbier, zagryzany Brezlem. Od dziś zostało jeszcze tylko 9 dni. Odliczanie trwa!Jednocześnie odliczanie trwa dla robotników wyprężających muskuły, i inżynierów wyprężających swoje mózgi, którzy zajmują się budową Festzeltów. Wierzcie lub nie, wszystkie namioty pomimo bardzo solidnego wyglądu co roku budowane są od zera! I potem rozkładane do zera. Postępy budowy możemy śledzić w Fotogaleriach na stronie www.muenchen.de, oraz w Webkamerce, równiez z tej samej strony. Dla wszystkich którzy się wybieraja do Moanchium na te kilka dni Muenchen.de przygotowało plan całej Wiesn.

Póki co namioty w środku wyglądają tak. Już niedługo będą w nich TŁUMY ludzi. Ja w tym roku się nie wynieram, więc zdjęć z pierwszej ręki nie będzie, ale wszystko (jeżeli również wybraliście tym razem spokój, i piwko w rodzimym mieście) można na bierząco śledzić w internecie. Zdjęć i filmów na pewno będzie do wyboru, do koloru, i pewnie więcej niż samych uczestników Oktoberfestu (w zeszłym roku Oktoberfest odwiedziło 6,2 milionów ludzi!!!!!!!) Statystyki TUTAJ. Bardzo zabawne zresztą.... Np. W zeszłym roku na Oktoberfest znaleziono: 4400 rzeczy, w tym: 1600 części garderoby :D, 600 dowodów osobistych i kart kredytowych!!! :D:D, 370 portfeli, 350 kompletów kluczy, 350 parasoli, 280 torebek i plecaków, 250 okularów, TYLKO 220 telefonów komórkowych (hehe, w porównaniu z kartami kredytowymi!!!!:P), 90 zegraków lub biżuterii, 70 aparatów fotograficznych... I CIEKAWOSTKI!!!! 4 SZTUCZNE SZCZęKI, 7 PAR BUTóW, A DO TEGO 6 POJEDYNCZYCH BUTóW, JEDEN DIRNDL (!!!!!!!!! jak nie wiecie co to Dirndl kliknijcie tutaj :D ).

Fajna strona, wszystko o OKTOBERFEST 2008 tutaj! Bardzo polecam, różne fajne fakty, śmieszne filmiki, super zdjęcia, i wszystko co chcecie wiedzieć o Oktoberfest: o jedzieniu, ubraniach, piwach, pamiątkach, tradycjach... i troche u Moanchium!

20:51, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 lipca 2008
Oktoberfest 2008.

Popatrzcie na to zdjęcie. Jak myślicie, co to może być...?


from www.muenchen.de

Dokładnie tak!!! Zaczątek jednego z Festzelt-ów!! Niemożliwe!!! Kolejny Oktoberfets w drodze!!! Kolejny Oktoberfest, tym razem 2008 zaczyna się rozkładać na Theresienwiese!!! Aaaaaaa! Jak to możliwe, że ten czas tak szybko leci??? W tym roku Oktoberfest trwa od 20. września, do 5. października. Jeszcze troche czasu więc zostało... ale budowa już ruszyła! Kolejne etapy budowy możecie śledzić na stronie www.muenchen.de.
Kamerki internetowej, gdzie można oglądać Wiesn jeszcze nie ma, ale czekamy, z niecierpliwością! A tymczasem rozkoszujmy się wakacjami, których jeszcze druga połowa przed nami... i nie myślmy o Październiku.... Prost!!


kreativer anfall by nicosobie

23:53, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 lipca 2008
Sommer in München.

Kolejne lato zaczeło się w Moanchium... choć nie mogę tam osobiście pojechać, na szczęście mogę pooglądać zdjęcia na www.muenchen.de... Te zdjęcia najbardziej mi się spodobały!

Zdj.1. Lato w Englischer Garten. Jak zwykle o tej porze roku pełne ludzi... można pogadać, powylegiwać się na kocyku, i wypić winko z przyjaciółką. Jedno z moich ulubionych miejsc! Nie tylko latem.

Zdj.2. I znów Englischer Garten. W lecie potrzeba wody!! A miejsca gdzie jest jej sporo w Moanchium to: Isar, Feldmochigersee, i Schwabinger Bach w Englischer Garten! Świetne na letnie gorące dni!!

Zdj.3. No i oczywiście Isar.... No i tak wygląda lato tego roku, w moim kochanym München :)

18:05, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 czerwca 2008
Christkindlmarkt in München.

Za oknem słońce, chyba ze 30 stopni Celsjusza, w radiu gorące rytmy, w szklance chłodny cytrusowy napój... a mi co w głowie? Christkindlmarkt w Monachium! ;) Ot paradoks! Ostatnio buszując po internecie znalazłam bardzo fajny zbiór zdjęć z Monachium, ze świątecznego targu na Marienplatz z 2004 roku (czyli rok przed tym jak odkryłam to cudowne miasto), i w okolicach, jak również można tam znaleźć różne inne zdjęcia z München. Jestem pewna, że się wam spodobają!!!! :D Strona tutaj.

 

 

Zdj.1. Sama zrobiłam kilka zdjęć Marienplatzu właśnie z tego miejsca! ;) Taką perspektywą uzyskujemy, gdy po wyjściu z metra na stacji Marienplatz, skierujemy kroki do wyjścia o tej samej nazwie, i po wyjściu na powierzchnie odwrócimy się do tyłu. (Metro w Monachium, to jest ogromne, niezwykle kolorowe i orginalne podziemne dzieło sztuki!! Stacje Monachijskiego metra dorobiły sie wielu wielbicieli, i mają chyba z milion fotografii na swój temat. Jeżeli sama stacja nie jest zbyt piękna, albo poprostu stara, to to, co się nad nią znajduje, jest tak ważne, że stacja też staje się ważna... Oto miejsce gdzie można podziwiać Moanchijskie stacje metra: tutaj. U-Bahn.)

Zdj.2. Kolejne zdjęcie z Moanchium w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo lubię tą kamienicę. Ostatnio w jednym z tych dwóch sklepików na dole można było znaleźć tradycyjne przysmaki z Hiszpanii, wina, desery, ciasteczka... :)

Zdj.3. To już ostatnie przykładowe zdjęcie ze strony, do której linka znajdziecie na górze tego wpisu. Żeby zobaczyć więcej zapraszam na stronę. A żeby zobaczyć jeszcze więcej, zapraszam na Christkindlmarkt w Monachium za kilka miesięcy... Może się tam spotkamy na Gluhwein? DB ma ofertę każdej zimy, można korzystając z róznych promocji, i malej ulotki, którą znajdziemy na Hauptbahnhof pozwiedzać wszystkie Bawarskie, najpiękniejsze Weihnachtsmarkty!:)

16:20, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 czerwca 2008
Maibaum.

Pierwszy raz z Maibaum spotkałam się w Bawarii, w Monachium, gdzie stoją prawie na każdym placu położonym dalej od centrum. Są wysokie, prościutkie, drewnianie, pomalowane w bawarskie barwy: niebieski i biały (kolory nieba). Jeden Maibaum tak bardziej w centrum, znajduje się na Viktualienmarkt, niedaleko Marienplatz. Najważniejszy Maibaum w Munchen!

Linka do pozostałych zdjęć autora znajdziecie po kliknięciu na nie.

O, tak właśnie wygląda Maibaum!!! :) A dziś napiszę wam "co nie co" o święcie Maibaumu! Odbywa się ostatiego dnia kwietnia, i pierwszego maja, każdego roku. W każdym kraju, i w każdym regionie wygląda troche inaczej. \

W Bawarii, gdzie Maibaeume zdobią place wszystkich małych wiosek i dużych miast 30. kwietnia są wyciągane i zabierane do czyszczenia, ewentualnie do odrestaurowania, odmalowania itp. Nastepnego dnia, koło południa, podczas gdy wszyscy dookoła raczą się Wurschtem, i kuflem zimnego Weissbier, gromadka młodych chłopaków, ubranych w bawarskie skórzne portki (Lederhosn), i kapelusze z fikuśnym piórkiem pręży wszystkie muskuły, aby odświerzony, i kolorowy Maibaum przywrócić do pionu, i wstawić w jego dawne miejsce. Przy tym jest oczywiście zawsze wielkie świeto, wspaniała zabawa, muzyka, tańce, śpiewy, pełno smakołyków.

Na zdjęciu powyżej Aufstellen, czyli stawianie Maibaumu.

Największą atrakcją nocy, z 30.kwietnia na 1.maja, jest Maibaumstehlen, albo Maibaumklau, czyli kradnięcie sobie nawzajem drzew majowych. Wtedy, gdy drzewo już nie stoi w swoim tradycyjnym miejscu, tylko najczęściej leży w jakimś wielkim hangarze, gdzie bylo malowane, i myte, mogą byc podejmowane próby wzajemnego kradnięcia drzew majowych. W tym celu odbywają się podchody, a komu się to uda... :D czeka go wielka nagroda, bo właściciele Maibaumu muszą go potem jakos odkupić! Najczęściej wieś której się udało skraść drzewo innej wsi, jest zapraszana na wielkie jedzenie! W tym roku slyszalam, ze jedna wieś w Bawarii zarządała za oddanie drzewa, takiego długiego Wurschta, jak samo drzewo! :D Dlatego warto zainwestować w kiełbaski na grilla, spory zapas piwa, kawy, może być nawet cała świnka jak się dysponuje odpowiednio dużym rusztem, i urządzić całonocne pilnowanie drzewa majowego. Taki grillek na pewno wychodzi taniej niż jakby się go miało potem robić dla całej sąsiedniej wsi! :P

 

 

A tak wyglądał Maibaumklau w Buch, w 2006r. Aby prześledzić całą akcję, zapraszam na stronę. Kliknij tutaj.

A tutaj link do filmiku na YouTube , jak wygląda prawdziwe nocne.... Maibaumklau!!!! Zapraszam! :D

 

 

A na zakończenie... fragment filmiku ze stawiania Maibaum na Viktualienmarkt w Monachium. Kliknij tutaj.

(Żeby zobaczyć więcej zdjęć autora zdjęcia, kliknij na zdjęcie.) Więcej na temat Maibaumfest na Viktualienmarkt w tym roku (wiele zdjęć, filmików, i informacji) znajdziecie na bardzo fajnej stronie www.ganz-muenchen.de.

15:48, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 czerwca 2008
www.muenchen.de

Jest taka strona, ktorą bardzo lubie. Oficjalna strona miasta Monachium. Jest to taki maly spacer wirtualny po Monachium... Polecam wszystkim wielbicielom Muenchen! Takim jak ja... :D Link strony tutaj. Muenchen.de.

A oto kilka zdjęć z Monachium... właśnie z tej strony.

Zdj.1. A tak... a tak wyglada wiosna w moim ulubionym Monachium..... Takie zdjęcia mogłabym oglądać w nieskonczoność... wiosna w Moanchium... wreszcie można wylegiwać się w Englischer Garten na trawie, przesiadywać w Biergarten pod kwitnącymi kasztanami, i godzinami szwędać się po Centrum. Można pojechać rowerem nad Starnbergersee, albo Feldmochingersee... albo nad brzegiem Isaara zrobić z przyjaciółmi pierwszego w sezonie grilka!:)

Zdj.2. A ta wygląda zima w okolicy Nymphemburg Schloss. Niestety nigdy w zimie tam nie byłam. Tylko na jesieni, późnym latem... obie pory roku bardzo polecam. Jesienią, po dlugim zimnym spacerze, warto zatrzymać się w małej kawiarni, w okolicy mostka, przy ulicy Notburgastrasse. Mają tam przepyszną kawę i cudowne filiżanki.... :)

 

13:19, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 kwietnia 2008
BMW.

Dzisiaj przedstawiam wam moją ulubioną reklamę BMW. Taaaaaak mi się podoba!! Jeżeli lubicie te klimaty, i lubicie BMW, na przykład dlatego, że pochodzi z Bawarii, oraz ma dużo wspólnego z Monachium ;) To musicie ją zobaczyć!!! Kliknij tutaj!

 


 

20:55, nicosobie , Bayern.
Link Dodaj komentarz »