wtorek, 30 września 2008
Gdy tęsknimy za swoim...

Za swoim miastem tęsknimy zwłaszcza gdy jesteśmy daleko, i to przez dłuższy czas. Wtedy bardziej doceniamy uroki swojego miasta. Chętniej wybralibyśmy się na wieczorny lub niedzielno-poranny spacer po naszym rodzinnym mieście, odwiedzilibyśmy chętnie nasza ulubioną kawiarenkę, poszlbyśmy do naszej oswojonej biblioteki, chętnie zajrzelibyśmy w mury naszej dawnej uczelni... nakarmiło by się gołębie, pogapilo się z mostu na Wisłe, poszłoby się do Muzeum do którego jakoś nigdy nie było po drodze. Każda ulica zdaje się być czymś nad wyraz atrakcyjnym, każdy zakątek, każda impreza w naszy mieście, na którą wcześniej nawet byśmy nie spojrzeli... każde miejsce, o każdej porze roku. Rzucamy się z łapczywością na każde zdjęcie znajomych stron, które dostajemy od rodziny lub znajomych. A gdy nam nadal malo, to szukamy na własną rękę - zwłaszcza w internecie. A gdy wreszcie wrócimy choć na chwilkę do naszego miasta, obiegamy wszystkie nasze ulubione miejsca, i robimy im zdjęcia, żeby mieć na zapas, do oglądania...

Trochę na temat Krakowa...... W internecie znajdziemy naprawde dużo na ten temat. Same zdjęcia, znajdziemy np. na stronie: Flickr.com. Wystarczy w polu "Szukaj" wpisać: Kraków, Cracow, Krakau, i już mamy 200 tysięcy zdjęć do oglądania. Co jakiś czas przybywa kilka nowych sztuk, i znów mamy wieści, na dodatek całkiem świerze, z naszego miasta.

Jeżeli chcemy zdjęcia bardziej osobiste, z jakimś komentarzem na dodatek, wpisujemy w Googlach hasło: Fotoblog, i nazwę poszukiwanego miasta. Np. Fotoblog Kraków. Oto kilka przykładów takich Blogów. Cracow day by day, Kraków według Świętoszka, plKraków, 144.fotoblog.

Co możemy jeszcze zrobić by ukoić naszą tęsknotę ;) Zrobić sobie aromatyczną kawkę, i zanużyć się w oficjalnych stronach internetowych Krakowa. I tutaj na przykład mamy: Magiczny Kraków. Znajdziemy tutaj troche historii, Kalendarium Imprez, aktualności, plan Krakowa, kamerki internetowe, zdjęcia z Krakowa, choć niestety tych ostatnich dość mało i brak zdjęć, z wszelkich aktualnych imprez (czego można pozazdrościć stronie muenchen.de).

Na przykład niedawno byly obchodzone piękne krakowskie kolorowe dożynki!!! :D (więcej o tegorocznych dożynkach, (i zdjęcia też są!!!) można przeczytać np. w Modny Kraków, w numerze archiwalnym Wrzesień 2008, artykuł pod tytułem: Tradycja wciąż żywa. TUTAJ.). No to od razu napiszę, że bardzo ładnie i kolorowo pisze o aktualnościach krakowskich własnie Modny Kraków, bezpłatny miesięcznik, dostępny również w internecie. Krakow4U.pl, bardzo sympatyczna i przejżysta strona o architekturze Krakowa, o której wcześniej pisałam. Inna fajna strona to krakoff.info.

Kolejną ważną rzeczą dotyczącą Krakowa to legendy! Warto czasem sobie przypomnieć, bo nawet jak się jest z Krakowa, często się ich nie zna, albo się już troche zapomniało ;).... Legendy o Kopcu Kraka i Kopcu Wandy. Królowa Jadwiga i tajemniczy ślad. O krakowskich Gołębiach. Wiele wiele innych, znajdziecie tutaj Dziedzictwo.ekai.pl (w tym: O wieżach kościoła Mariackiego, o kamieniu na Wawelu).

Bardzo cenne informacje o Krakowie znajdziecie w Wikipedii.

Kuchnia Krakowska, Małopolska, czyli Galicyjska :) Kilka przysmaków Krakowskich prezentuje nam strona Wrota Małopolski. Przepisy kuchni Małopolskiej możemy wypróbować i pokochać. Przepisy tutaj: Leksykon przepisów kulinarnych, Kuchnia Galicyjska, Prowinca w globalnej wiosce (mmmnaim!). Jeżeli jednak nie mamy czasu na gotowanie, możemy zafundować sobie coś gotowego. Krakowskie zakupy możemy zrobić w Ciasteczka z Krakowa, oraz w Krakowski Kredens.

 


 

Na dzisiaj tyle, więcej następnym razem, w Kategorii Kraków.


22:16, nicosobie , Kraków
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 września 2008
Kraków dla Ciebie.

Moja mama odkryła cudowną stronę o Krakowie. Bardzo mi się podoba!!! Polecam wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy lubią spacery po Krakowie, a ze wzgledu na aktualne położenie geograficzne swojej osoby mogą sobie pozwolic jedynie na spacery wirtualne. Na stronie: Krakow4U.pl znajdziecie dużo informacji o krakowskiej zabudownie, kamienicach, kościołach, murach obronnych, maszkaronach, kopcach i konkretniej: Sukiennicach, Ratuszu, Wawelu, Małym Rynku. I wiele wiele innych. Polecam wizytę na tej stronie róznież gdy planujecie wycieczke do Krakowa, lub poprostu spacer :) Specjalny zorganizowany spacer z ukochana osoba, lub gdy macie gości w Krakowie :) Super strona:D

Znajdziecie tam rózwnież wersje po Angielsku, Niemiecku, Francusku i Portugalsku (czemu sie po hiszpańsku, skoro tak ogromna część Świata włada tym językiem?) bardzo ładnie rozwinięte.
Myślę, że albo będe musiała zrobić Kategorię Wpisów - Kraków, albo zrobic jeden porządny wpis na ten temat, poruszając wszystkie aspekty :) Polecam wizytę na stronie, polecam równiez regularne wizyty na stronach które polecam w Zakładkach, jeżeli tylko ciekawią Was nowe wpisy. Dla wielbicieli ciekawych pomysłów na wystrój wnętrz zapraszam na: Babeczkaa i Pink the thing. Miłego dnia! :)
 

 

08:30, nicosobie , Kraków
Link Dodaj komentarz »